Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

 

Metų knygos rinkimai

 

   Vasario 21 d. kasmet vykstančioje Knygų mugėje buvo paskelbtos Metų knygų rinkimų nugalėtojos vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos knygų kategorijose. 2019 metų vaikų ir paauglių mėgstamiausiomis tapo Ignės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“( knygų vaikams kategorijoje) ir Ilonos Ežerinytės apysaka „Skiriama Rivai“ ( knygų paaugliams kategorijoje).

   Metų knygų rinkimuose dalyvavo ir mūsų progimnazijos mokiniai. Jau spalio mėnesį, paskelbus rinkimų pradžią, visų klasių mokiniai buvo supažindinti su nominuotomis knygomis ir skatinami jas skaityti. Mokiniai knygas skaitė savarankiškai ir jas pristatinėjo klasės draugams užklasinio skaitymo pamokų metu, rinko aforizmus iš kūrinių, samprotavo. Taip pat buvo organizuojamos skaitymo balsu pertraukos, kurių metu kūrinių ištraukas galėjo išgirsti daugiau mokinių. Skaitymo balsu tikslas buvo sudominti mokinius nominuotomis Metų knygomis ir paskatinti aktyviau jas skaityti bei dalyvauti rinkimuose.

  3b ir 3c klasėms dvi iš nominuotųjų knygų pristatė 7c klasės mokiniai Rugilė, Jokūbas, Adrija Rėja ir Goda. Ilgųjų pertraukų metu jie skaitė linksmą P.Norvilos paveikslėlių knygą „Strykt pastrykt“ bei Vytauto V. Landsbergio pasakojimą „Pūkis karalius“. Trečiokai susidomėję klausėsi, ant karūnų ir paruoštų knygų iliustracijų rašė mintis apie kūrinius ir jų  veikėjus.

  Kitas nominuotas knygas – Tomo Dirgėlos „Benas- sapnų siuvėjas“, Ignės Zarambaitės „Stebuklingi senelio batai“ bei Dovilės Zavedskaitės „Lietus ir skafandras“ - integruotų pamokų metu pristačiau aš, bibliotekos vedėja. 3c klasėje vyko integruota dailės pamoka, o 3b klasėje – integruota lietuvių kalbos pamoka. Jų metu mokiniai susipažino su knygų autoriais, klausėsi ištraukų. 3c klasės mokiniai, pasiskirstę grupelėmis, piešė pristatomų knygų viršelius, o 3b klasės mokiniai – pristatė savarankiškai perskaitytas knygas.

   Po to mokiniai pasirinko vieną knygą iš penkių nominuotųjų (tą, kuri juos sudomino labiausiai) ir balsavo.

                                                                                                                       Bibliotekos  vedėja Laima

 

 

 

 

 


Metų knygos 2019

Nugaletojos 2019

Jau penkioliktąjį kartą skelbiami akcijos

 „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai.

2019 m. skaitytojų mėgstamiausiomis tapo šios knygos:

 suaugusiųjų prozos kategorijoje – Marijaus Gailiaus „Oro“ (leidykla „Odilė“), 

poezijos kategorijoje – Vytauto Kazielos eilėraščių knyga „Alyvmedžiai“ (leidykla „Kauko laiptai“),

knygų vaikams kategorijojeIgnės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“, kurią iliustravo Vanda Padimanskaitė (išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“),

knygų paaugliams kategorijojeIlonos Ežerinytės apysaka „Skiriama Rivai“ (leidykla „Dominicus Lituanus“).

 


Pirmokai bibliotekoje 

   „Į biblioteką, į biblioteką!“ – džiūgavo pirmokai, ruošdamiesi čia apsilankyti. Dauguma jau pažįsta visas raideles, skaito, tad labai norėjo pasiimti paskaityti knygelių iš bibliotekos. Skirtingu metu čia apsilankė visų pirmų klasių mokiniai. Pirmiausia jie sužinojo, kad bibliotekoje gyvena ir Zuikis Puikis, ir Kakė Makė, ir Lapė gudragalvė, ir Voras, norėjęs saulę pagrobti, ir dar daug daug įvairių knygų personažų. Čia taip pat yra ir storų žodynų, ir įvairių enciklopedijų, iš kurių galima sužinoti daug įdomių dalykų. Mokiniams buvo paaiškintos naudojimosi biblioteka taisyklės, perskaitytas Knygelės laiškas su prašymais. Džiaugėsi pirmokai išsirinkę knygeles, kurias galės skaityti, ir gavę bibliotekos skaitytojo bilietą. Tegu draugystė su knyga tęsiasi visą gyvenimą!

                                                                                                               Bibliotekos vedėja Laima


 

Šiaurės šalių literatūros savaitė

 

   Lapkričio 11 – 17 dienomis Lietuvoje buvo rengiama ilgametė Šiaurės šalių literatūros savaitė. Jau 23-čius metus skaičiuojanti tradicija tuo pačiu metu vyksta visose Baltijos ir Šiaurės šalyse. Ji tradiciškai prasideda skaitymais, kasmet suburiančiais daugybę žmonių. Kai mus gaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome. Tokia yra du dešimtmečius gyvuojanti Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.

   Į skaitymus įsitraukė ir daugiau kaip 600 Lietuvos švietimo ir kultūros įstaigų. Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitė vėl sukvietė visus į šventę, vedančią literatūros takais. Jos tema –„Šventės Šiaurės šalyse“.

   Mūsų progimnazijoje renginiai, skirti šiai savaitei, vyko lapkričio 11 – 14 dienomis. Jau pirmadienio ryte antrokai rinkosi susipažinti su Šiaurės šalimis, sužinoti įdomių faktų apie garsios švedų rašytojos A.Lindgren gyvenimą ir pasiklausyti pasakojimo „Pepė švenčia gimtadienį“. Žaisminga istorija apie Anikos ir Tomio vakarėlį Vila Vilaitėje kartu su Pepės Ilgakojinės arkliu ir beždžionėle Ponu Nilsonu tikrai sudomino ne vieną. Tai, manau, paskatins mokinius ir ateityje skaityti šios rašytojos kūrinius.

   Lapkričio 14 d. trečiokai pakviesti prisiminti A.Lindgren ir švęsti jos gimtadienį, kuris kaip tik buvo minimas tą dieną. Mokiniai susipažino su vaikų rašytojos gyvenimo ir kūrybos faktais, o 4c klasės jaunieji artistai (vadovaujami mokytojos Živilės Raščiuvienės) pristatė keletą veikėjų iš rašytojos pasakojimų ir pakvietė spėti, iš kokių jie knygų. Daugelis pažino Pepę Ilgakojinę, Lotą iš Pramuštgalvių gatvės, Emilį iš Lionebergos, Rasmusą klajūną, Mažylį, Karlsono draugą. Kiek sunkiau sekėsi atpažinti Melkersonų šeimyną iš knygos „Mes Varnų saloje“.

   Smagu, kad mokiniai domisi Astridos Lindgren kūryba ir skaito jos knygas. Rašytoja yra sakiusi: „Knyga, knyga, ir dar kartą knyga! Niekas taip neišjudina ir neugdo vaiko fantazijos kaip knyga.“ Tad tikėkimės, kad, prisiliesdami prie didžių rašytojų kūrybos, ir mūsų vaikai augs kūrybingi ir nuoširdūs.

                                                                                                                 Bibliotekos vedėja Laima


Vaikų bibliotekėlė 20191

 Vaikų bibliotekėlė – tai knygų lentyna, kurią kiekvienais metais Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“,  papildo naujausiomis lietuvių autorių knygomis bei naujai iliustruotomis ir perleistomis vaikų literatūros klasika tapusiomis knygomis.
Adelės dienoraštis. Pavasaris. Ramunė Savickytė, iliustracijos autorės
Giesmė apie Gediminą. Balys Sruoga, dailininkas Andrius Seselskas
Kiškis Smaližis. Pranas Mašiotas, dailininkė Ieva Babilaitė
Kodėl miške švilpauti negalima. Linas Bitvinskas, dailininkė Audronė Uzielaitė
Lietus ir skafandras. Dovilė Zavedskaitė, dailininkė Jurga Šarmavičiūtė
Stebuklingi senelio batai. Ignė Zarambaitė, dailininkė Vanda Padimanskaitė
Strykt pastrykt. Paulius Norvila, dailininkė Jurga Šulskytė
Vaikų karas. Petras Cvirka, dailininkė Taida Balčiūnaitė

Kviečiu  paskaityti...

 

  

2019 m. lapkričio mėn.                                                       Bibliotekos vedėja 


Metų knygos rinkimai 2019

   Jau tradicine tapusi akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams.

Penkioliktą kartą vykstantys knygų rinkimai skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.

Šiemet knygų penketukai buvo renkami ekspertų keturiose kategorijose: vaikų knygų, paauglių knygų (išrinktas ketvertukas), knygų suaugusiesiems ir suaugusiųjų poezijos. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d.

Už labiausiai patikusias knygas galima balsuoti iki 2020 m. vasario 14 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2020 metų vasario mėnesį.

Knygos vaikams

  • Dirgėla Tomas, iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Benas – sapnų siuvėjas. Vilnius: Tyto alba, 2018
  • Landsbergis Vytautas V., iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Pūkis karalius. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
  • Norvila Paulius, iliustr. Šulskytė Jurga. Strykt pastrykt! Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
  • Zarambaitė Ignė, iliustr. Padimanskaitė Vanda. Stebuklingi senelio batai. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
  • Zavedskaitė Dovilė, iliustr. Šarmavičiūtė Jurga. Lietus ir skafandras. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019

vaikų knygos 2019

Knygos paaugliams

  • Ežerinytė Ilona. Skiriama Rivai. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
  • Landsbergis Vytautas V. Žalčių karalienė. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2019
  • Meškauskaitė Audronė, Venislovaitė Aurina, iliustr. Dagilė Inga. Istorijos skanėstai. Kaunas: Žalias kalnas, 2018
  • Zylė Kotryna. Sukeistas. Vilnius: Aukso žuvys, 2019

paaugliu knygos 2019

 


tekstas

 

knygu skrydis


 

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Gegužės 7-10 dienomis progimnazijos skaitykloje 1-2 klasių mokiniai paminėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Jie buvo supažindinti, kuo ši diena reikšminga mūsų valstybei, kas vyko tuo laikotarpiu Lietuvoje ir kaip spauda buvo draudžiama.
Kadangi tai ir Knygos diena, todėl mokiniai susipažino su didžiojo pasakininko H.K.Anderseno gyvenimu bei kūryba. Džiugu, kad nemažai mokinių jau yra girdėję šią pavardę ir skaitę ne vieną pasaką. O kitiems buvo gera proga išgirsti, kas gi tas H.K.Andersenas. Susipažinę su rašytojo gyvenimu, kūryba, mokiniai gautas žinias įtvirtino atsakydami į pateiktus klausimus, klausėsi skaitomų pasakų. Taip pat pasidalijo mintimis apie perskaitytas pasakas. Pasakų pasaulis stebuklingas ir pamokantis, o pažintis su išskirtiniu pasakų kūrėju, manau, praturtins ne vieną vaiką. Ir ne tik vaiką – H.K.Anderseno pasakas su malonumu skaito ir suaugusieji...

Bibliotekos vedėja Laima


Tarptautinė vaikų knygos diena

 

DSC 0463

 

Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Tą dieną vyksta vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su vaikų knygos kūrėjais.

Šios šventės idėja priklauso Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną. Nuo tol šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY skyrius. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tekstas verčiamas į pagrindines pasaulio kalbas ir kartu su plakatu siunčiamas į visas pasaulio šalis, kuriose veikia IBBY organizacijos nacionaliniai skyriai. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindine Tarptautinės vaikų knygos dienos publikacija. Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę garsiausi pasaulio vaikų rašytojai: Astrida Lindgren, Meindertas DeJongas, Katherine Paterson, Cristine Nöstlinger ir kiti.

2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Lietuvos skyrius. Plakatą ir tekstą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir autorius Kęstutis Kasparavičius. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė.

Knygos padeda neskubėti

 „Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirsi ne tik Lietuvoje, kuri yra pačiame Europos centre, bet ir daug kur kitur pasaulyje. Ne ką rečiau girdėti samprotaujant, kad gyvename informacijos gausos, skubos ir lėkimo amžiuje. Bet štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės. Gal taip yra todėl, kad jos puslapiai sužymėti skaičiukais ir ramiai, švelniai, migdomai šnara verčiami lapai. Knygoje praeities įvykiai ramiai susitinka su įvykiais, kurie dar tik nutiks.

Knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją. Ir kartais nebesupranti, kur – knygoje ar gyvenime – pastebėjai, kaip gražiai nuo sniegino stogo kapsi tirpstantys lašai ir kaip žaviai apsamanojusi kaimyno tvora. Ar iš knygos, ar tikrovėje patyrei, kad šermukšnio uogos ne tik gražios, bet ir karčios? Ar knygos pasaulyje, ar iš tikrųjų gulėjai vasarą ant žolės, paskui sėdėjai ir sukryžiavęs kojas stebėjai danguje plaukiančius debesis?

Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti, knygos kviečia, netgi verčia pasėdėti. Juk dažniausiai jas skaitome sėdomis, pasidėję ant stalo arba ant kelių, tiesa?

O ar neišgyvenote dar vieno stebuklo – kai skaitote knygą, knyga skaito jus? Taip taip, ir knygos moka skaityti. Jos skaito jūsų kaktą, antakius, čia pakylančius, čia nusvyrančius lūpų kampučius, bet labiausiai, žinoma, akis. O per akis jos įžvelgia… Na, juk patys žinote ką!

Neabejoju, kad knygoms ant jūsų kelių be galo įdomu. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti.

Tarptautinę vaikų knygos dieną palinkėkime vieni kitiems įdomių knygų. Bet taip pat – kad ir patys būtume knygoms įdomūs!


Šiaurės šalių literatūros savaitė

       Šiaurės šalių literatūros savaitė – ilgiau nei 20 metų trunkantis šiaurės šalių asociacijų "Norden" federacijos kuruojamas kultūros projektas, propaguojantis skaitymą.  Jo tikslas - skleisti skaitymo džiaugsmą, supažindinti su šiaurės šalių literatūra  ir šiaurietiška  pasakojimo tradicija. Šių metų tema – „Herojai Šiaurės šalyse“.

      Lapkričio 12-18 dienomis šio projekto renginiai vyko  daugelyje Lietuvos bibliotekų. Įsitraukėme ir mes.

 Su antrokais skaitėme pasiūlytą tekstą  „Superherojų vadovas“. Tai  švedų Eliaso ir Agnes Våhlundų sukurta  knyga vaikams apie mergaitę Lisą, iš kurios mokykloje tyčiojasi berniukų gauja. Vieną dieną nuo užgauliotojų pasislėpusi bibliotekoje mergaitė atranda magišką knygą, kuri viską pakeičia. Ši knyga tampa mergaitės virsmo į nesustabdomą superheroję ,,Raudonoji kaukė" pradžia.

    Dinamiškas ir įtaigus pasakojimas, iliustruotas herojės nuotykiais, patraukė mokinių dėmesį. Jie susidomėję sekė, kaip užgauliojama mergaitė virsta superheroje. Teksto pradžioje nuskambėjęs teiginys, kad „tu gali pabėgti nuo savo priešų, bet negali pabėgti nuo savęs“, dar tikrai susilauks atgarsio vaikų širdyse.

    Antrokai taip pat sužinojo, kokios yra Šiaurės šalys, kas jų sostinės, susipažino su tų šalių vėliavomis. Ne vienas jau buvo girdėjęs apie Švediją, Norvegiją.

    Skaitymai, vykstantys netradicinėje aplinkoje, sužadina vaikų smalsumą, papildo žinių bagažą. Tikėkimės, kad tai paskatins juos dar daugiau domėtis knygomis ir skaitymu.

   

                                                                                                                                  Bibliotekos vedėja Laima


Pasipildė

   Bibliotekos fondas pasipildė knygomis, gautomis iš Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos Mainų fondo. Iš viso gavome 39 knygas.

Kviečiu pasidomėti!

                                                                                                     Bibliotekos vedėja Laima


 

METŲ  KNYGOS  2018

plakatas

Šiemet, kaip ir kasmet nuo 2005 metų, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. Keturioliktą kartą vykstanti akcija skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

KNYGOS   PAAUGLIAMS

paaugliams

KNYGOS   VAIKAMS

knygos vaikams

 


JUBILIEJINĖ – PENKTOJI VAIKŲ BIBLIOTEKĖLĖ 2018

vaiku bibliotekele


Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ padovanojo geriausius 2017-2018 m. vaikiškų knygų rinkinius visoms Panevėžio mieste esančioms įstaigoms, kuriose yra vaikiškų knygų bibliotekos. Tokį rinkinį gavo ir „Saulėtekio“ progimnazijos biblioteka.

Tad kviečiu apsilankyti ir pasidomėti šiomis knygomis!

BIBLIOTEKĖLĘ SUDARO TOKIOS KNYGOS:

1. Rūta Montvilaitė „Septyni paukščių įstatymai“ – 1 premijos laureatė

2. Aidas Jurašius „Pypas ir jo nutikimai“ – 2 premijos laureatas

3. Živilė Miežytė „Vilniaus Vilnius“ – 3 premijos laureatė

4. Elena Launikonytė „Pelėnas, varlėnas ir Bobo“ – Debiuto premijos laureatė

5. Marija Monika „Patisonas Dublis ir cukinija Sprakselina iškeliauja“

6. Aušra Raugaitė „Tik ateinantys žodžiai“

7. Rebeka Una „Kiemo seklys Tomas ir Valius“

Perleista vaikų literatūros klasika:

1. Stepas Zobarskas „Brolių ieškotoja“

2. Kazys Saja „Peštukai ir nykštukai“


Bibliotekos vedėja Laima

 


Mieli skaitytojai, knygelės jūsų jau laukia…

20180907 141257 

 

Copyright © 2020 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.

 This Model