Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

Taisyklinga laikysena būtina rūpintis nuo vaikystės

kuprines

   Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikai miega minkštoje lovoje, su aukšta pagalve, kai  sėdi persikreipę ar mažai juda, kai dirba darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų.

   Rugsėjo mėnesį „Saulėtekio“ progimnazijoje buvo pasverti 91 pirmos klasės ir 96 ketvirtų klasių moksleiviai bei įvertinti jų kuprinių svoriai. Mokiniams paaiškinta, koks turi būti jų kuprinių svoris, kad nepakenktų laikysenai. Šio amžiaus vaikų tarpe vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. Tik kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir jau tuomet išorės aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį.

   Svarbu atsižvelgti į tai, kaip kuprinę nešioja moksleivis – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Paklausus moksleivių apie kuprinės svorį, ar jiems ne per sunki, keletas atsakė, kad per sunki.

   Rekomenduojama  nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo kūno svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, turintis įtakos moksleivio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.

   Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai, jeigu pati kuprinė pagaminta be šviesą atspindinčių juostelių. Kuprinė turi būti su reguliuojamais 3,5 cm. pločio diržais.

   Mokslo metų pradžioje kasdien būtinai reikia peržiūrėti kuprinės turinį. Kuprinėje turi būti sudėtos tik tai dienai reikalingos priemonės.

                                                                      

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,  Rima Leikienė

Copyright © 2020 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.