Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

Konferencija, skirta Holokausto aukoms atminti

konferencija

    Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. Šią dieną 1945 m. buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla. Didžiausioje nacių koncentracijos ir naikinimo stovykloje nužudyta daugiau nei 1,5 mln. žmonių, iš jų – 1 mln. žydų. Diena labai svarbi visame pasaulyje, nes tarp mūsų vis dar gyvena žmonijos košmaro liudytojai – Holokaustą išgyvenusieji.
   Jau aštunti metai, kai Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir mokyklų Tolerancijos centrai inicijuoja šalies mokinių ir mokytojų konferenciją, skirtą Holokausto aukoms pagerbti.
   Sausio 25 d. net 23 šalies mokyklų komandos rinkosi Raseinių rajone, Ariogaloje. Renginio pradžioje Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas Ronaldas Račinskas kalbėjo, kad šis renginys – tai mokymasis be pažymio, be vadovėlio – mokymasis iš praeities, iš istorijos. Už skaičių ir faktų visumos slepiasi gyvos ir skaudžios istorijos…
   Šių metų konferencijai buvo pasirinkta ypač jautri tema - „Žydų vaikų istorijos“. Mokiniai iš įvairių Lietuvos kampelių parodė meninių literatūrinių kompozicijų, pristatė video pasakojimų, filmų apie Holokausto siaubą išgyvenusius žydų vaikus. Mūsų progimnazijos aštuntokai: Urtė Valentonytė, Faustina Žilytė, Augustė Visackaitė, Gabija Ramonaitė ir Kostas Balčiūnas (visi iš 8B kl.) su mokytoja Rima Šarkaniene konferencijai parengė literatūrinę meninę kompoziciją pagal Grigorijaus Kanovičiaus romaną „Miestelio romansas“, kurio svarbiausia mintis – žmogaus atminties galia. Rašytojas knygoje pasakoja apie šviesias savo vaikystės dienas, artimuosius ir primena lemtingus 1941-uosius, pakeitusius tiek lietuvių, tiek žydų gyvenimus.
   Konferencijoje dalyvavo šalies žydų bendruomenių, Sugiharos namų atstovai, istorijos muziejų darbuotojai, dailininko Simono Karczmaro sūnus, atvežęs į Lietuvą tėvo tapytus meile ir šiluma alsuojančius žydų gyvenimo paveikslus. Visi renginio dalyviai nusifotografavo kartu, prisijungdami prie didžiausios pasaulinės akcijos "WE REMEMBER". „Konferencija ir vaikams, ir suaugusiems prisiminė daug svarbių istorijos momentų, išgirdome jautrių pasakojimų apie žydų vaikų likimus. Tai puiki žmogiškumo ir tolerancijos pamoka jauniems žmonėms,“ – mąstė progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Irena Gasiūnienė pasibaigus renginiui.


Mokytoja Rima Šarkanienė

Copyright © 2021 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.